Chihuahua Nasıl bir Köpektir ?

                                 CHİHUAHUA

 

 

   Orijini Meksika‘dır. Chihuahua özellikleri; bilinen, dünyanın en küçük köpek ırkı Chihuahua’dır. Uzun tüylü chihuahua ve kısa tüylü chihuahua, olmak üzere; iki türü vardır. Ağırlıkları 1000gr ile 3000gr arasındadır. Standart, 1.5 kg ile 2.5 kg dır. İdeal kilonun altında ve üstündekiler sağlık problemleri açısından risklidirler.

  
   Teacup Chihuahua ya da 0 numara diye, piyasada bulunan, şivavalar, genetik olarak bir problem sonucunun ve ya doğum sürecindeki bazı problemlerden dolayı meydana gelmişlerdir. Sağlık açısından problemleri çok fazla olabilen, az gelişmiş!! köpeklerdir…..

Sağlıklı bir CHİHUAHUA’NIN Yaşam süresi: ortalama 12 yıl ve üstü. 20 yaşına kadar yaşıyan chihuahualar vardır.

Kökeni çok eski tarihlere kadar dayanmaktadır.

Çok enerjik, hareketli bir köpek ırkıdır. Cesaretleri de takdire şayandır. Yaşam süresi 12 ila 20 yıldır. Apartman ve ev ortamı için en uygun ırklardandır.

 Bakımları kolay ve zahmetsizdir. Oldukça akıllı olan bu ırk kolay eğitilebilir. Yüz yalama olmazsa olmazlarıdır dakikalarca sizi yalayabilirler. Evin prens ve ya prensesi olmak isterler ilgi odağı olmak onlar için vazgeçilmezdir.

Ailesini ve ortamını sahiplenicidirler bu anlamda oldukça da kıskançtırlar ve bazen oldukça da inatçı olabilirler.
Yabancılara karşı mesafelidirler. Klanist bir ırktır.

Yavru iken iyi sosyalleştirilmelidirler, yoksa, ilerleyen dönemlerde, yabancılara karşı, ürkek hatta saldırgan olabilirler.

Bu ilerleyen dönemlerde, havlama sorunu, yaşamanızı da önleyecektir.

Dünyanın her tarafında çok tercih edilen bu minik dostlarımız hayatınıza yepyeni heyecan ve mutluluk katacaktır…