Chihuahua Irk Standartları

  FCİ-CHİHUAHUA IRK STANDARTLARI

FCI-Standard No: 218 / 15.09.2010 / GB

CHIHUAHUA Irk Standartları

(Chihuahueño)

ORİJİN: MEXİCO/MEKSİKA

TÜRKÇE ADI- SÖYLENİŞİ: ŞİVAVA

STANDARTLARIN YAYINLANMA TARİHİ: 28.07.2009
son güncelleme: 4 Ekim 2019

 

Besleme amacı : (arkadaş-refakatçi ırk)

 

FCİ SINIF  : 9. grup 6. bölüm de yer almaktadır.

   

   GENEL GÖRÜNÜŞÜ: Bu köpeklerin kompakt bir vücut yapısı vardır. Özellikle kafa yapısı elma şeklinde olmalıdır. Çok fazla uzun olmayan kuyruğunu, sırtına paralel olarak, orak şeklinde, taşımalıdır. Sırt çizgisinin doğrultusuna kıvrılır. 

   ÖNEMLİ VÜCUT ORANLARI: Vücudun uzunluğu, omuzun yere yüksekliğinden biraz fazla olmalı. Erkeklerde istenen gövde yapısı, kareye yakın olmalı. Dişilerde, üreme organlardan dolayı, biraz daha uzun gövde yapısı kabul edilmektedir. 

KARAKTERi VE DAVRANIŞI: Çok cesur, hızlı, oyuncu, neşeli

KAFA YAPISI:

   Kafatası: Brakisefal kafa yapısına sahiptir. Oldukça yuvarlak, elma şeklinde olmalı (bu ırkın özelliklerine ait bir husustur). Başında bıngıldak (Fontonel-Molera) adı verilen, çok küçük yumuşak bir bölge olmasına, izin verili

   Stop: İyi tamamlanmış, derin ve geniş. Profilden bakıldığında 90 ̊ yakın, açı oluşturuyor olmalıdır.

(Stop: Somağın, kafa ile birleştiği nokta)

 YÜZ KISMI:

 

   Burun: Orta derece kısa, hafif kalkık. Herhangi bir renk olabilir. (Siyah tercih edilir)

   Ağız ve burun bölgesi (somak): Kısa, profili düz görünür, kafatası tabanında geniş, buruna doğru incelir.

 Dudaklar: Kuru, yapısı sıkı. Sarkma olmamalı.

  Yanaklar: Az belirgin ve çok kuru.

   Çene ve dişler: Dişler makas veya kerpeten şeklinde kapanmalı. Ters ısırma, üstte veya altta, çıkık çene yapısı (undershoot and overshoot) alt kesicilerin üst kesicilere erişmemesi veya herhangi üst veya alt çene pozisyonda başka aykırılık izin verilmez ve ciddi bir hata olarak kabul edilir.

  Gözler: Büyük, yuvarlak, çok etkileyici, ama dışa çıkık değil, tamamen koyu. Açık renk gözler kabul edilir, ama           arzu edilmez. Mavi gözler veya iki farklı renk gözler kesinlikle kabul edilmez ve ciddi bir hata olarak kabul edilir.

 Kulaklar: Büyük, dik, yayvan, altı geniş, yavaş yavaş yukarıya doğru, yuvarlatılmış, uca doğru incelen.İstirahat         halinde hafif yanlara çevirtilmiş ve 45 ° lik bir açı oluşturur.
 BOYUN: Orta uzunlukta. Üst çizgisi hafif kemerli. Yapısı erkeklerde dişilere göre daha hacimli. Gerdan sarkık ve buruşuk olmamalıdır. Uzun tüylü olan köpeklerde ‘aslan yelesi’ istenir.

VÜCUT YAPISI: Kompakt ve iyi yapılı.

Üst Sırt çizgi: Düz.

Kürek: Az belirgin.

Sırt: Kısa ve sağlam.

Bel: Kesinlikle kaslı. Geniş ve güçlü, hemen hemen düz veya hafif meyilli.

   Göğüs: Geniş ve derin, kaburgalar yuvarlak. Önden bakıldığında hacimli gibi görünüyorama aşırı değil. Yan bakıldığında dirseklere kadar geliyor. Ancak fıçı görünümünde olmamalı.

 ALT KISMI: Karın gergin, hafif sarkık karın, kabul edilir, ama arzu edilmez.

  KUYRUK: Çıkışı yüksek, yavaş uca doğru sivrilen, alt kısım kalın, orta uzunlukta, görünüş olarak düz. Kuyruk taşıma –  Chihuahua ırkı için önemli bir özelliktir.Köpek hareket halindeyken yüksek eğri veya sırtın yatay çizgisine paralel, ucu sırta doğru daire şeklinde bükülür ve vücudun bel bölgesine denge verir. Hareket halinde kuyruk kesinlikle ayaklar arasında veya sırtın yatay çizgiye geçecek şeklinde taşınmamalı. Kuyrukta tüy yapısı köpeğin türüne bağlıdır ve vücuttaki genel tüy yapısına uyumlu olmalı. Üzün tüylü köpeklerde kuyruktaki tüyler uzun, oldukça kabarık .Sakin halinde kuyruk inik ve hafif kavisli.

AYAKLAR

ÖN AYAKLAR:

   Genel görünüm: Düz, yeterince uzun, önden bakıldığında dirsekler ile düz bir çizgi oluşturur. Yandan bakıldığında dikey görünür.

Omuz: Kuru ve orta kaslı. Dirsek açısı iyi olmalı.

Dirsek: Hareket esnasında özgürlüğü sağlayacak şekilde, güçlü ve vücuda sıkıca basılı.

Önkol: Düz ve yeteri uzunlukta.

Bilek: Hafif eğimli güçlü ve esnek.

   Patiler: Çok küçük, oval, parmaklar arası yeterince açık ama yayvan değil (kedi, tavşan patisi gibi değil). Tırnaklar özellikle kemerli ve orta uzunlukta. Patilerin yastık bölümü iyi gelişmiş ve çok elastiki.

   ARKA AYAKLAR: Arka ayaklar iyi gelişmiş, kalçalar kaslı, birbirine dik ve paralel. Dizler ve dirsekler aynı hizada. Uyluk, diz ve dirsek açıları iyi ve belirgin. Arka ayak eklem yapısı, ön ayaklarla uyumlu olmalı.

Ayak bileği: Kısa, aşil tendonu iyi gelişmiş. Arkasında bakıldığında iyi aralıklı, dikey ve paraleldir.

   Patiler: Çok küçük, oval, parmaklar arası yeterince açık ama yayvan değil (kedi, tavşan patilerine benzemez). Tırnaklar özellikle kemerli ve orta uzunlukta. Patilerin yastık bölümü iyi gelişmiş ve çok elastikli.

  YÜRÜYÜŞ/HAREKET: Adımlar geniş, yaylı, enerjik ve aktiftir, ilerleme esnasında ayaklar iyi ve güçlü itmeli. Arkadan bakıldığında ayaklar hemen hemen paralel hareket etmelidir, arka ayak izleri ön ayak izlerini tam takip eder. Artan hız ile ağırlık merkezi değişir ve patiler tek noktada basılır ( tek adım). Hareket her hangi çaba olmadan serbest ve yaylı kalıyor, başı yüksek, sırtı düz.
DERİ: Tüm vücut üzerinde pürüzsüz ve elastiki.

Tüy Yapısı: Bu ırkın iki farklı tüy yapısı vardır.

   Kısa tüylü: Tüyler kısa vücut boyunca sıkıdır. Ara tüylü, olanlarda tüy yapısı biraz daha uzun. Göbekte ve gıdık bölgesinde tüyler daha seyrek, boyun ve kuyrukta olan tüyler biraz daha uzun, başında ve kulaklarda daha kısadır. Tüyler parlak ve dokusu yumuşaktır.

   Uzun tüylü: Tüyler yumuşak ve ipeksi, düz veya hafif dalgalı olabilir. Çok kalın olmayan ara tüy (astar) tercih edilir. Kulaklar – saçaklı, kuyruk tüyleri çok uzun. Ön ve arka bacakların arka kısmı çok tüylü, arka bacaklarda pantolon olması tercih.

Renkler: Bütün renkler ve renk kombinasyonları kabul edilir. MERLE (mermer rengi) dışında.

( Merle: genetik olarak, çeşitli anomaliler taşıdığından, yasaklı bir renktir. )

BOY VE AĞIRLIK: Bu ırkın sadece kilosu değerlendirilir, boy değerlendirilmez. İdeal ağırlık 1,5 – 2.5 Kg’dır. Bununla birlikte 1 kilo ile 3 kilo arası ağırlığındakiler kabul edilir.

 

HATALAR: Yukarıda; belirtilen maddelerin dışında olan özellikler, dezavantaj olarak sayılır. Dezavantajlar belirlenip köpeğin sağlığına ve standartlara ne kadar aykırı olduğu, dereceli olarak değerlendirilir.

– Dişlerin eksikliği;
– Çift diş (kalıcı veya geçici);
– Çene deformasyonu;
– Sivri kulaklar;
– Kısa boyun;
– Uzun gövde;
– Kemerli veya oyuk sırt (Lordoz veya Kifoz);
– Eğik bel;
– Dar göğüs, düz göğüs kafesi;
– Kuyruk çıkışı yanlış, kısa ya da bükülmüş kuyruk;
– Kısa ayaklar;
– Çıkık dirsekler;
– Arka ayakların bir birine yakın olması.

 

CİDDİ HATALAR:

 

– Dar kafatası,

– Küçük, derin oturmuş veya çıkık gözler,

– Uzun somak,

– Alt veya üst çenesi çıkık,

– Patella.

DISKALİFİYE EDEN HUSUSLAR:

 

– Agresif ya da çok çekingen bir karakter;

– Açıkça fiziksel veya davranışsal anormallik gösteren, tüm köpekler, diskalifiye edilir.

 • Geyik tipi olan köpekler (atipik veya çok belirgin yapısı olanlar, çok hafif başı, uzun boyunlu, ince gövdeli, uzun uzuvlar olanlar). Dar veya hafif tip olan köpekler;
  – Bıngıldak olan köpekler;(Uygulamada hakemler 0.5 mm çapa kadar olanları tolere etmektedirler) (Son dönemde bu tolere uygulanmamaya başlamıştır ve diskalifiye sebebi sayılmıştır.)
 • – Çene deformasyonu olan köpekler;
  – Asık veya kısa kulakları;
  – Son derece uzun gövdeli;
  – Kuyruksuz köpekler;
  – Uzun tüylü köpeklerde: çok, uzun, ince ve yoğun kürk;
  – Kısa tüylü köpeklerde: tüysüz bölgeler var olması (alopesi);
 • Merle (mermer) rengi
 •  1 Kg az ve 3 Kg’dan fazla ağırlığı olanlar.

 

 

Not: Erkek köpeklerde iki testis tamamen gelişmiş ve yerinde olmalı. (Skrotuma inmiş olmalı)

 Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu, FCİ Standartlarını uygulamaktadır.