Patella (diz kapağının çıkması)

 Chihuahua sağlığı

Chihuahualarda (Şivavalar) sık raslanılan hastalıklar; çok fazla, genetik hastalık, riski taşıyan hayvanlar, olmasalar da, bazı hastalık ve problemlere yatkınlıkları vardır. Bu hastalıklarla ilgili her Chihuahua sahibi bilgi sahibi olmalıdır. Bu bilgiler, ileride Chihuahuanızın hayatın kurtarabileceği gibi; onun, daha sağlıklı yaşamasına katkıda bulunacaktır.

PATELLA  (diz kapağının asıl konumunun dışına çıkması durumu): Chihuahualarda, sıkça rastlanan bu durum; köpeğin yüksekten atlaması, çarpma v.s gibi sebeblerden meydana gelebilir.1-2-3-4. derece olarak evreleri vardır. Hafif vakalar da, köpek yaşamını normal sürdürebilir. İlerleyen yaşlarda, ağrıların artması görülürse, ameliyat gereklidir. Ağır vakalarda (yürümede zorluk-aşırı acı çekme) Ameliyat tek çözümdür. Ancak Ameliyat sonrasına tekrar edebilir. Ameliyat, uzmanlık gerektirdiğinden, bu konuda uzmanlaşmış, bir Veteriner hekim tarafından, yapılmalıdır.
   Chihuahuanızın böyle bir sorunu olup olmadığını anlamanız için, köpeğiniz yürürken dizlerine bakınız kaymalar net şekilde görülebilir, elle kontrolü yapıldığında, diz hareket ettirilirken sesleri duyup hissedebilirsiniz. Köpek yürürken arka bacaklarının yalpalaması da size fikir verecektir. Bu gibi durumlarda kemik ve kıkırdaklar için bazı ilaç ve besinleri kullanmalısınız. Veteriner Hekiminiz size bu konuda yardımcı olacaktır. Ayrıca bu gibi durumlar için bazı dizlik modellerini de kullanabilirsiniz.

Sitemizde verilen hiç bir bilgi ‘Veterinerlik’ tavsiyesi olarak algılanamaz!!!

Sağlık sorunlarınız için; mutlaka Veteriner hekiminize danışınız. Unutmayınız; Chihuahua’nızın periyodik olarak, veteriner kontrolü altında olması, onun sağlıklı gelişimi ve hayat sürmesi açısından en önemli faktördür.