Chihuahua Yatkın Olduğu Hastalıklar  

        Chihuahua sağlığı: Chihuahualarda (Şivavalar) sık raslanılan hastalıklar; çok fazla, genetik hastalık, riski taşıyan hayvanlar, olmasalar da, bazı hastalık ve problemlere yatkınlıkları vardır. Bu hastalıklarla ilgili her Chihuahua sahibi bilgi sahibi olmalıdır. Bu bilgiler, ileride Chihuahuanızın hayatın kurtarabileceği gibi; onun, daha sağlıklı yaşamasına katkıda bulunacaktır.

Chihuahualar da  en sık rastlanan hastalıklar:

 HİPOGLİSEMİ (Düşük kan şekeri): Köpeğin düzgün yürüyememesi,cam gibi gözler,sersemlik gibi belirtilerden anlaşılabilmektedir. Ciddi bir durumdur ve köpeğiniz derhal veteriner yardımı almalıdır. Gecikme; bilinç kaybı ve nöbet oluşumuna sebep olabilir.

TRAKE ÇÖKMESİ: Trake soluk borusudur ve halkacıklardan oluşur. Bazen bu halkalardan biri veya bir kaçı daralabilir. Kesin olarak nedeni bilinmemektedir. Trake çökmesi; öksürük-hırıltılı nefes alma-nefes almada zorlanma şeklinde görülür. Aşırı kilonun, bu durumu tetiklediği gözlemlenmiştir. Seviyesine göre, veterinerin uygun göreceği, ilaçlar ile tedavi edilebilir. Son çare ameliyattır.


HİDROSEFALİ
: Beyin omurilik sıvısının, çoğalması sonucu; beyin karıncıklarının büyümesi, bazen de kafanın büyümesi durumudur. Kafanın büyümesi dışında; gözlerde belirgin bir beyazlama, şaşılık, dengesiz yürüyüş, nöbet geçirme belirtiler gösterir. İlaç ve ya ameliyat ile tedavisi mümkündür.

   KCSGÖZ KURULUĞU: Şiddetli kuruma, kornea iltihabı. Belirtileri : sürekli göz kırpma-göz kapaklarını ve göz yüzeyini çizen dokunun şişmesi-mukoz ve ya pusun göze boşalması. Hastalık görme bozukluğuna ve ya görme kaybına neden olabilir. Gözün dezenfekte edilmesi sonrası damlalar ile tedavisi yapılabilir.

KOPROFAJİ: (DIŞKI YEMEKöpeklerde; dışkı yeme, sık rastlanılan, bir davranış bozukluğudur. Stres, dışkısını saklama isteği, etrafını temiz tutmak, yetersiz beslenme, kalsiyum-fosfor eksikliğini giderme gibi sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Yavru iken, müdahale edilmelidir. Profesyonel yardım almak gerekebilir. ( Köpeklere; dışkılarını istemeyen bir yere yapması sebebiyle, şiddet uygulanması, köpeğin yaptığı kötü şeyi ortadan kaldırmaya çalışması gibi bir yol seçmesine sebep olabilir. Dışkısını yiyerek sizden saklamak isteyebilirler.)

Bu hastalıklar genetik olabildiği gibi; sonradan da gelişeblirler.

1 YAŞ ALTINDAKİ ŞİVAVALARDA: Enfeksiyon birinci ölüm sebebiyken, Travma; ikinci sırada yer alır. Aşılama ve yavrulara dikkat edilmesi, büyük önem taşır. Bu tür önlemler ölümleri ciddi anlamda azaltırlar.

YETİŞKİN ŞİVAVALARDA

: KARDİYOVASKÜLER hastalıklar, ölüm sebeplerinde 1. sırada yer alır. ( Kalp yetmezliği-Aritmi-Kalp kapakçık problemleri v.s ) % 18.5

: Travma, % 16.8 ile 2. sırada ( Araba çarpması-Yüksekten düşme-Üzerine basılma-Diğer köpek saldırıları v.s ) yer alır.

: Enfeksiyon, 3 cü sırada %10.5 ile gelmektedir. ( Parvavirüs-Distemper-Leptospirosis-Sepsis v.s. )

Veriler; Georgia üniversitesinde (ABD), 20 yıl boyunca, yaklaşık 70.000 köpek üzerinde, yapılan, çalışma sonuçlarıdır.

Sitemizde verilen hiç bir bilgi ‘Veterinerlik’ tavsiyesi olarak algılanamaz!!!

Sağlık sorunlarınız için; mutlaka Veteriner hekiminize danışınız. Unutmayınız; Chihuahua’nızın periyodik olarak, veteriner kontrolü altında olması, onun sağlıklı gelişimi ve hayat sürmesi açısından en önemli faktördür