Diş Bakımı ve Çift Diş Problemi

               Chihuahua sağlığı: Chihuahualarda (Şivavalar) sık raslanılan hastalıklar; çok fazla, genetik hastalık, riski taşıyan hayvanlar, olmasalar da, bazı hastalık ve problemlere yatkınlıkları vardır. Bu hastalıklarla ilgili her Chihuahua sahibi bilgi sahibi olmalıdır. Bu bilgiler, ileride Chihuahuanızın hayatın kurtarabileceği gibi; onun, daha sağlıklı yaşamasına katkıda bulunacaktır.

Chihuahualarda Çift diş de sıklıkla, görülen bir durumdur. Çoğu kez bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan, şivava sahipleri tarafından, anlaşılamayabilir ve ya önemsenmeyebilir. Çift diş: süt dişinin düşmemesi ve kalıcı dişin hemen o dişin yakınından çıkması sonucu, o bölgede, iki dişin olması, durumudur. Süt dişi mutlaka çekilmelidir. Ağızda oluşan bu durum diğer dişlerinin alanını kısıtlayacak, alttan gelen dişler, farklı yerlerden, çıkmak durumunda kalacaktır. Tüm diş yapısı bozulacaktır.

CHİHUAHUA DİŞ BAKIMI VE AĞIZ SAĞLIĞI: Bakımsız dişler ağız kokusu ve diş çürümesine yol açacaktır. Şivavalar, diş çürümelerine çok yatkındır. Bunun için, dişlerin haftada bir ya da iki kere fırçalanması önerilir. Fırçalamada, çocuk diş fırçaları kullanılabilir ya da özel üretilmiş fırçalar da tercih edilebilir. Köpekler için üretilmiş diş macunlarını, pet-shop ya da veterinerinizde bulabilirsiniz. Eğer köpeğinizde diş taşı varsa bunları da temizlemek gerekir. Diş taşı, tartar oluşumu fazla ise, bunu uzman bir veterinere, yaptırmalısınız. Diş taşı, oluşumu engellemek için, köpeğinizi çiğneyeceği, bazı oyuncaklar mevcuttur, bunlar ile diş taşı, oluşumu azaltılabilir.

Sitemizde verilen hiç bir bilgi ‘Veterinerlik’ tavsiyesi olarak algılanamaz!!!

Sağlık sorunlarınız için; mutlaka Veteriner hekiminize danışınız. Unutmayınız; Chihuahua’nızın periyodik olarak, veteriner kontrolü altında olması, onun sağlıklı gelişimi ve hayat sürmesi açısından en önemli faktördür.