Göz ve Kulak Bakımı

       Chihuahua sağlığı: Chihuahualarda (Şivavalar) sık raslanılan hastalıklar; çok fazla, genetik hastalık, riski taşıyan hayvanlar, olmasalar da, bazı hastalık ve problemlere yatkınlıkları vardır. Bu hastalıklarla ilgili her Chihuahua sahibi bilgi sahibi olmalıdır. Bu bilgiler, ileride Chihuahuanızın hayatın kurtarabileceği gibi; onun, daha sağlıklı yaşamasına katkıda bulunacaktır.

 CHİHUAHUA GÖZ BAKIMI: Gözler dışa çıkık olduğundan, dış etkenlere karşı hassastır. Rüzgar, soğuk, toza karşı önlem alınmalı. Gözlerde sıklıkla akıntılar görülebilir, bu akıntılar rutin olarak yumuşak bir materyal ile silinmeli. Göz altlarında leke oluşturabilen bu durum için veterineriniz de bir çok ürün bulmanız mümkündür.

CHİHUAHUA KULAK BAKIMI: Kulaklar da sıklıkla kontrol edilmeli; içerisinde biriken yabancı maddeler dikkatlice silinmelidir. Kulaklarda oluşabilecek akarlara karşı dikkatli olunmalı böyle durumlarda ve iç kulakta oluşan kızarıklıklarda veterinerinize danışınız.

Sitemizde verilen hiç bir bilgi ‘Veterinerlik’ tavsiyesi olarak algılanamaz!!!

Sağlık sorunlarınız için; mutlaka Veteriner hekiminize danışınız. Unutmayınız; Chihuahua’nızın periyodik olarak, veteriner kontrolü altında olması, onun sağlıklı gelişimi ve hayat sürmesi açısından en önemli faktördür.