Bıngıldak   (Molera-Fontanel)

        Chihuahua sağlığı: Chihuahualarda (Şivavalar) sık raslanılan hastalıklar; çok fazla, genetik hastalık, riski taşıyan hayvanlar, olmasalar da, bazı hastalık ve problemlere yatkınlıkları vardır. Bu hastalıklarla ilgili her Chihuahua sahibi bilgi sahibi olmalıdır. Bu bilgiler, ileride Chihuahuanızın hayatın kurtarabileceği gibi; onun, daha sağlıklı yaşamasına katkıda bulunacaktır.

   BINGILDAK (MOLERAFontanel): Yavru chihihuahuaların çok büyük bir bölümünde,görülür. Zamanla ufalır ve ya tamamen kapanabilir. Bu yumuşak doku darbelere karşı çok hassas olduğundan; dikkatli olunması gerekir. Köpeğinizi, olası çarpma ve darbelerden sakınmalısınız.
Bıngıldak, (molera) yuvarlak ve baklava dilimi şeklinde olur, kafanın elle yoklanması ile kolayca fark edilebilir. Bu açıklığın büyük olması risklidir. D vitamini takviyesi ile köpek desteklenmelidir.

Sitemizde verilen hiç bir bilgi ‘Veterinerlik’ tavsiyesi olarak algılanamaz!!!

Sağlık sorunlarınız için; mutlaka Veteriner hekiminize danışınız. Unutmayınız; Chihuahua’nızın periyodik olarak, veteriner kontrolü altında olması, onun sağlıklı gelişimi ve hayat sürmesi açısından en önemli faktördür.