Şecere nedir ve neden gereklidir? Irk garantisi nedir ?

 

Köpeklerde Şecere.

Şecere (Soy kütük belgesi) nedir ne işe yarar?.

Bir chihuahua köpek sahiplenmeden önce ilk sorulması gereken konudur aslında şecere soy kütük belgesi. Şimdi ne alaka dediğinizi duyar gibi oldum,hayır şecere kesinlikle önemlidir bu yazının sonunda bana hak vereceksiniz.Öyleyse nedir şecere.Şecere yi soy ağacı gibi düşünün yani köpeğinizin ebeveynleri ve minimum üç kuşak atalarını kayıt altına alınmış olduğunu gösteren belgedir.Peki hangi petshop da satılır bu belge yada hangi veterinerden satın alabilirsiniz :).
Maalesef böyle bir şansınız yok şecere köpek federasyonları tarafından verilir. Ancak hangi federasyonun olduğu çok önemlidir.
Dünya üzerinde en önemli ve prestijli Köpek federasyonları dünya genelinde Fédération Cynologique Internationale (FCİ). ABD de American Kennel Club (AKC).
Türkiye’de Türkiye Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri Federasyonu.Türkiye Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri Federasyonu Fédération Cynologique Internationale (FCİ) tam üyesidir.
FCİ 1911 senesinde kurulmuş dünyanın en önemli Köpek federasyonudur 94 ülke üyesi vardır ve toplamda 346 köpek ırkını tanımaktadır.
Bu nedenle şivavanızın şeceresini FCİ ve KIF tarafından verilmiş olmasına dikkat edin Jasminschihuahua KIF ve dolayısıyla FCİ üyesidir.

Şecerenin Önemi

Şecere ( soy kütük belgesi ) şivavanızın ırk garantisidir. Başka hiçbir belge sağlık karnesi ,puppy card gibi köpeğinizin saf ırk olduğunu garanti etmez, edemez.
Anne ve babanın şecereli olması köpeğinizin üretime uygun olduğu anlamına gelmez. Chihuahuanızın üretime uygun olabilmesi için 9 aylık olduğunda bir KIF hakemi tarafından ırk standartlarına uygun olup olmadığı değerlendirilir. Şecere kalıtımsal hastalıkların önüne geçilmesi ve aile içi çiftleşmesinin engellenmesi gibi durumlar açısından çok önemlidir.Zira bir takım kurallar
çerçevesinde KIF izni ile eşleşme gerçekleştirilir.

Şecere: A şecere ve B şecere Nedir.

A ŞECERE: Minimum 3 soy ebeveynlerini gösterir.

B ŞECERE: Soyu bilinmeyen köpekler eğer ırkın standartlarını taşıyorsa bir FCİ ,Türkiye’de KIF hakemi tarafından değerlendirmeye sokulur. Ancak bu değerlendirmeye girebilmesi için dokuzuncu ayını doldurmuş olmalıdır.Zira şivavalar gelişimini dokuzuncu ayda tamamlar.Değerlendirme sonucunda mükkemel derece alan chihuahualara B şecere verilir. Üç nesile kadar olan yavrular B şecere üç nesil sonrası yavrular A şecere alır.

Anne Babası Şecereli bir şivava yavrusu alırken mutlaka yavrunun kendi şeceresini isteyin ayrıca şecereyi üstünüze kayıt ettirin .Devir işlemleri için üreticinize ,Chihuahua ırkı kinoloji derneği,
ya da Köpek ırkları federasyonundan bilgi alın. B tipi şecere kayıt etkinliği için Facebook ve İnstagram daki postlarımızı takip edin.

Yasemin SESLİ.

jsc şecere1 (1)

Jasmin’s Stars Chihuahua Şecere Soy kütük belgesi örneği.