🚩Köpek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpekler son derece sosyal hayvanlardır. Bu nedenle bir köpek ancak aile fertlerinin yanında olduğu zaman mutlu olur. Köpekler kısa seyahatler ve günlük aktivitelerden hoşlanır. Böylelikle, bir köpeğe sahip olmak; çocuğunuzun ve dolayısıyla sizin zaman, enerji ve para harcamanızın yanı sıra sabır göstermenizi de gerektirir. Ayrıca, insanlar gibi her köpekte farklı bir karaktere sahiptir. Zira bir köpeğin gelecekteki karakterini ırsi özelllikleri ve sizin ya da çocuğunuzun onu yetiştirme tarzı belirler. Alınacak köpeğin ırkı bu nedenle iyi seçilmelidir. Neticede amacınız, seçeceğiniz köpeğin hayalinizdeki o mükemmel köpek olmasıdır.

🔼Hayat Şartlarınıza Uygun Dost

Köpek seçmeden önce kendi ihtiyaçlarınızı ve yaşıtınızın özelliklerini iyi tanımlamanız gerekir. “Orta boylardan, beyaz lekeli veya kahverengi bir köpek istiyorum.” gibi istekler yanlış bir seçime neden olur. Zira alacağınız köpeğin ırkını yaşantınızın özellikleri belirlemelidir. Köpek almadan önce kendiniz bir takım sorular sormanızda fayda var:
⇒ Hafta sonu aktiviteleriniz neler?
⇒ Günlük yaşantınız nasıl?
⇒ Yaşadığınız yerin hava şartları nasıl?
⇒ Eviniz ne kadar geniş?
⇒ Köpeğinize ne kadar zaman ayırabilirsiniz?
⇒ Köpeğiniz için ne kadar para harcayabilirsiniz?
Bu sorulara cevap bulduğunuz takdirde seçebileceğiniz ırkların sayısı azalmış olacaktır. Nedenleri şu şekilde sıralayabilirsiniz:

Her şeyden, yaşadığınız ve tatilinizi geçirdiğiniz yerlerin hava şartları bir kaç köpek ırkının bakılmasını imkansız kılar. Bazı ırklar sıcak havaya dayanamaz örneğin; Husky ve Chow Chow ırkları kızağı çekmek için kullanılan hayvanlardır. Bu ırklar, soğuk hava şartlarında mutlu olurken gölgede 40 C’ye varan hava şartlarında ise eziyet çeker. Diğer taraftan, siz veya çocuğunuz yürüyüşe giderken yada bisiklet turuna çıkarken köpeğinizi de yanınızda götürmek isteyebilirsiniz, fakat bunun için seçeceğiniz ırkın kondisyonunun yüksek olması ve ortopedik sorunlarının bulunmaması gerekir. Ayrıca kısa tüylü bir ırkın olması daha uygundur. Çünkü sportif faaliyetlerde köpeğin tüylerinin kısa olması sıcaklıkla daha kolay başa çıkılmasını sağlar. Yani; Mastiff, Bulldog gibi kısa bacaklı köpekler ve Sant Bernard veya Chow chow gibi tembel ırklar, bu tür faaliyetler için kesinlikle uygun değildir.
Hafta sonunda veya tatilde yelken açmayı seviyorsanız, Retriever ırkları ‘su köpekleri’ sizin için en uygun seçim olacaktır. Zamanınızın çoğunu bahçenizde geçiriyorsanız, toprağı eşeleme huylarıyla bilinen Terrier ırkları başınızı ağrıtacaktır.

🔼 Evinize Uygun Dost

Evinizin genişliği de ırk seçiminde önemli bir faktördür. Bahçesi geniş olan bir eve sahipseniz herhangi bir ırkı besleyebilirsiniz. Ancak apartman dairesinde oturuyorsanız evin genişliğine ve etraftaki park olanaklarına göre bir ırk seçmelisiniz. İlk bakış tuhaf gelse de, genelde büyük ırk köpeklere apartman dairelerinde daha rahat bakılabilir. Önemli olan köpeğinizi her gün yeteri kadar enerji harcama imkanı vermenizdir. Küçük bir köpek ırkı için ufak bir park yeterli olabilir. Gün boyunca evin içerisinde de neredeyse kilometrelerce mesafe kat eder, çünkü çok hareketlidir. Küçük ırkları küçük apartman dairelerinde bakılması daha kolaydır. Mesela Sant Bernard gibi kocaman ırklar günde yaklaşık 16-18 saat uyudukları için evin içerisinde pek koşmazlar. Fakat madalyonun birde diğer yüzü vardır. Onu günde 3 kere uzun yürüyüşlere çıkarmanız gerekir. Evinizin yakınında geniş bir park yoksa, büyük bir köpeğin yeterli enerjiyi tüketmesi pek mümkün değildir.Onu her gün ormana götürmeye hazır mısınız?

Bu yüzden köpek almadan önce iyi düşünmelisiniz, karar verdiğinizde ırkın özellikleri çok çok iyi araştırmalısınız. Ancak bu şekilde ömür boyu mutlu ve huzurlu geçecektir.