Chihuahua Irk Standartları ve karakteristik özellikleri nelerdir?

FCI tarafından 2019 yılında güncellenen resmi Chihuahua ırk standartları makalesi Türkçe olarak tarafımızca çevrilmiştir.

Mükemmel standart kısa tüylü Chihuahua
Mükemmel standart kısa tüylü Chihuahua

TERCÜME: Yasemin SESLİ / Resmi Dil (TR).

KÖKENİ: Meksika.

GEÇERLİ RESMİ STANDARDIN YAYINLANMA TARİHİ: 04.09.2019.(Son güncelleme).

KULLANIM AMACI: Refakatçı ırk.

FCI SINIFLANDIRMA: Dokuzuncu grup refakatçi ve oyuncak köpekler.
Altıncı Bölüm              :Chihuahua (Şivava).
KISA TARİHİ ÖZET   : Chihuahua, dünyanın en küçük köpeği olarak kabul edilir ve Meksika Cumhuriyeti’nin en büyük eyaleti olan (Chihuahua) adını taşır.
Vahşi doğada, yaşayan bu köpekleri, Toltec uygarlığı yerlileri tarafından evcileştirildiği düşünülmektedir. Tula’da yaşamış “Techichi” adlı oyuncak köpeğin o dönem ki şehir süslemelerinde kullanılmış ve günümüze kadar gelen heykellerinde ne kadar çok şivavaya benzediği görülmektedir.

GENEL GÖRÜNÜMÜ  : Chihuahua kompakt bir gövdeye sahiptir.Kafatasının elma şeklinde olması önemlidir. Chihuahua’nın kuyruğu ne fazla uzun ne de fazla kısa olmamalıdır.Kuyruğunu yüksekte tutmalı yarım daire oluşturarak uç kısmı içe dönük sırtına paralel olmalı. (orak şeklinde )
ÖNEMLİ ÖZELLİKLER: Şivava nın omuz başının yerden yüksekliği vücudunun uzunluğundan biraz daha kısa olmalıdır.Erkek chihuahualarda neredeyse
kare bir yapıdır. Dişi chihuahualarda üreme işlevi nedeniyle biraz daha uzun gövdeye izin verilir.
DAVRANIŞ VE KARAKTER: Cesur,atik,hızlı,oyuncu,neşeli
KAFA YAPISI
KAFATASI : Yuvarlak elma şeklinde (ırkın özelliği)
STOP : Alın ve burnun birleştiği yer iyi tamamlanmış geniş ve derin 90 dereceye yakın açı olmalı.
YÜZ BÖLGESİ
BURUN : Herhangi bir renk olabilir.Orta derecede kısa, hafif yukarı dönük olmalı.
AĞIZ-DUDAK : Dudaklar sıkı kuru olmalı ağızda sarkıklık olmamalı,uca doğru sivril meli.
YANAK : Belirginliği az ve kuru olmalı.
DİŞ VE ÇENE: Dişler makas ya da kerpeten şeklinde kapanmalıdır. Üst çene ya da alt çene cıkığı, ön kesici dişlerinin birbirine erişmemesi
gibi aykırılıklara izin verilmez ve ciddi hata olarak kabul edilir.
GÖZLER : Dışarı doğru çıkık olmamalı çok anlamlı, iri , yuvarlak ve koyu olmalıdır ama açık renk de kabul edilir.
KULAKLAR : Dik ve iri alt kısmından geniş olarak başlayan fakat yukarı doğru çıktıkça incelen uç kısmı hafif yuvarlanmış önden bakıldığında 45 derecelik açı olmalı.
BOYUN : Ne kısa nede uzun erkeklerde daha kalınca üst çizgisi az kemerli gerdan sarkık olmamalı.Uzun tüylü chihuahualarda aslan yelesi istenir.
GÖVDE : Kompakt ve güçlü bir yapıda olmalı , sağlam ve kısa bir sırt,güçlü ve kaslı bel ,üst sırt çizgisi düz veya çok az meyilli olabilir.
GÖĞÜS : Kaburgalar geniş ve iyi yayılmış önden bakıldığında hacimli ama abartılı olmamalı ,yandan bakıldığında dirseklere kadar uzanmalı ancak varil şeklinde değil.
ALT KISIM : Karın bölgesi gergin olmakla birlikte az göbekli olabilir fakat arzu edilmez.
KUYRUK : Kuyruk; orta uzunlukta ve çıkışı yüksek, kalınca olmalı yukarıya doğru hafifçe incelmelidir. Kuyruğunu doğru bir şekilde taşıması şivava ırkının önemli bir özelliğidir.
Kuyruğunu yüksekte tutmalı yarım daire oluşturarak uç kısmı içe dönük sırtına paralel olmalı hareket halinde kuyruk sırt bölgesinden aşağıda yada bacakların arasında olmamalı.
Vücudun bel bölgesine denge vermelidir.Uzun tüylü chihuahualarda kuyruk tüyleri uzun ve kabarık olmakla beraber vücudun genel tüy yapısıyla uyumlu olmalı.
Şivava sakin halindeyken kuyruk hafif kavisli ve inik olabilir.
AYAKLAR
ÖN AYAKLARIN GENEL GÖRÜNÜMÜ: Yeterince uzun ve düz ön taraftan bakıldığında dirsekleri ile düz bir çizgi oluşturmalıdır.Yan taraftan bakıldığında dik olmalıdır.
OMUZLAR : Omuzlar kusursuz ve orta derecede kaslı olmalıdır.
ÜST KOL :Omuz bıçağı ve üst kol arasındaki açılma iyi olmalı.
ÖN KOL : Yeterince uzun ve düz olmalı.
BİLEK : Esnek güçlü ve hafif eğimli olmalı.
PATİLER : Şivava patisi oval ve çok küçük parmakları ayrı fakat yayvan olmamalı.Tırnaklar kavisli olur.Patilerin alt bölümü oldukça elastik ve iyi gelişmiş.
Arka tırnak arzu edilmez.
ARKA AYAKLARIN GENEL GÖRÜNÜMÜ:Kemikler uzun ve kaslı birbirine paralel ve dik olup dirsekler ve dizler aynı hizada açıları belirgin ve iyi olmalı.
Ön ayakların eklem yapısı arka ayaklarla uyum içinde olmalı.
BİLEK : Gelişmiş aşil tendonlar olmalı ve iç diz yere dik inmeli; arkadan bakıldığında birbirlerine paralel olmalı.
HAREKET VE YÜRÜYÜŞ :Adımlar geniş yaylanarak enerjik ve aktiftir ilerlerken ayakları iyi itmeli arkadan bakılınca arka ayakların birbirine neredeyse paralel olması gerekir.
Arka ayak izleri ön ayak izlerini takip etmeli hızlandıkça ağrılık merkezi değişir ve patiler tek noktaya basar herhangi bir çaba sarf etmeden adımlar yaylı ve rahat serbest olmalı.
DERİ : Vücudun her bölgesi elastiki ve pürüzsüz olmalı.
TÜY YAPISI: CHİHUAHUA IRKINDA İKİ ÇEŞİT TÜY YAPISI VARDIR.
KISA TÜYLÜ:Tüyleri vücut boyunca sıkı ve kısadır boyun altı ve göbekte seyrek olmalıdır boynunda ve kuyruğunda biraz daha uzun, yüzünde ve kulaklarında biraz daha kısa,
dokusu parlak ve yumuşak olmalıdır.
UZUN TÜYLÜ:Hafif dalgalı yada düz dokusu ipeksi ve yumuşak çok kalın olmayan tüy yapısı tercih edilir.Kulaklar, boyun, ön ve arka bacakların arka tarafında, ayaklarda ve kuyrukta
yoğun tüylü olmalı.Yoğun çok uzun ve kıvırcık tüylü kabul edilmez.Tüm renkler ve kombinasyonları geçerlidir Merle (mermer rengi)  dışında.
BOY VE AĞIRLIK:Chihuahua ırkının boyu değil sadece kilosu dikkate alınır.Ağırlığı 1 ile 3 kg arası olabilir ama ideal ağırlığı 1.5 kg- 3 kg arasıdır.1 kilonun altı yada 3 kilonun üstü
diskalifiye edilir. Showlara kati olarak katılamaz ve şecereli üretim izni verilmez.
HATALAR :Diş eksikliği—Kalıcı veya geçici çift diş—Kısa Boyun—Sivri kulaklar—Uzun vücut—Oyuk veya kemerli sırt—Dar ve düz göğüs kafesi—Eğik bel—Kısa yada bükülmüş
yanlış kuyruk çıkışı— Çıkık dirsek— Ayakların kısa ve arka ayakların birbirine yakın olması.
CİDDİ HATALAR:Dar kafatası—Oturmuş derin çıkık veya küçük gözler—Üst yada alt çene çıkıklığı—Uzun somak—Patella.
DİSKALİFİYE NEDENLERİ:Çok utangaç yada agrasyon—Fiziki ve davranışsal anomali gösteren köpekler—Geyik tipi chihuahualar—Açık bıngıldak (Molera)—Deforme çene yapısı—
kısa veya asık kulak—Çok uzun gövde—Kuyruk olmaması—Uzun tüylü chihuahualarda çok uzun ince ve yoğun kürk yapısı—Kısa tüylü de tüysüz bölgelerin olması—Merle rengi—
Bir kilodan az üç kilodan çok olması.
Not : Erkek chihuahualarda, testislerin yerinde ve tamamen gelişmiş olmaması.

Mükemmel standart uzun tüylü Chihuahua
Mükemmel standart uzun tüylü Chihuahua