Şecere nedir ve neden gereklidir? Irk garantisi nedir ?

SECERE ÖRNEKLERİ

ŞECERE NEDİR?

ŞECERE, bir köpeğin Soy Kütük Belgesi’dir.

Köpeklerin, saf kan anne ve babadan geldiğini gösterir.

Köpeğin ırk garantisidir.

2. tip şecere vardır;

A Tipi Şecere : Köpeğin en az 3 kuşak soy ağacını gösterir.
B Tipi Şecere : Köpeğin en az 3 kuşak öncesini gösterir bir belge olmamasına karşın; uzmanların değerlendirmesi sonucunda, saf kan olduğunun tespit edilmesi sonucu verilen belgedir. B tipi Şecereye sahip köpeğin 3 kuşak sonrası yavrularına (şecereli köpeklerle çiftleşmesi şartı ile) A Tipi şecere verilir.

ŞECERE sadece köpeğin anne ve babası dolayısıyla saf kan olduğunu belgeler. Bu belge köpeğin üretimde kullanılabileceği anlamına gelmez. Yani her şecereli köpek üretimde kullanılamaz. Yavrular büyüdükçe; gerek bilinçsiz büyütülmesi ve ya sağlık sorunları v.s gibi nedenlerle ırk standartları dışına çıkabilir.

Üretimde kullanılmak istenen şecereli köpeğin üretim için değerlendirmeye girmesi gerekmektedir. Bu değerlendirme en az 9 aylık iken yapılabilir. Değerlendirmeye giren köpek en az iyi notu almak zorundadır. Değerlendirmesi olmayan köpekler şecereli olsa dahi üretimde kullanılamazlar.

Dünyada en geçerli şecere FCI tarafından verilen ve 193 ülkede geçerli olan şeceredir. Türkiye de Köpek ırkları ve Kinoloji federasyonu bu şecereyi vermeye tek yetkili kurumdur.